Psychosomatické centrum

Kolagénové injekcie

Aká je príčina bolestí pohybového aparátu? Jednou z najdôležitejších príčin bolesti pohybového aparátu je ochabnutosť vnútorných a vonkajších stabilizačných kĺbových systémov. Príčinou môžu byť psychosomatické reaktívne stavy,úzkostné  stresové spastické stavy, zlé držanie tela, fyziologické degeneratíne zmeny alebo reumatologické choroby.

PROBLÉMOVÉ ZÓNY CHRBTA

  Stuhnutá šíja:
Krčná chrbtica je nejcitlivejším miestom celej chrbtice. Pri strese a psychickom napätí trpí, pretože dochádza k stuhnutiu svalov, čo vedie ku chronickým bolestiam v oblasti ramien. Nejčastejšie týmto problémom trpia ženy. Je to častá bolesť hlavy, třpnutie a mravenčenie v horných končatinách, závrate, kolísavý krvný tlak, bolesti v očiach, návaly tepla a chladu atď.
Stuhnutý chrbát:
Boľavý a stuhnutý chrbát je dôsledkom prechodného stiahnutia svalov a mierneho natiahnutia šliach. Často tiež chybné sedenie, stres, fyzická a psychická únava vedie k prepínaniu svalov a svalovej nerovnováhe v tejto oblasti, prináša so sebou nepríjemnú bolesť.
 
Bolesť v krížoch:
80% všetkých bolestí chrbta majú na svedomí kríže. Seknutie v križoch sprevádza prudká intenzívna bolesť, ktorá vzniká pri veľkej fyzickej námahe, spojenej s prudkými pohybmi. Môže to vyvolať tiež nečakaný chlad a zhoršuje to kašeľ a kýchanie. Bolesť môže vzniknúť náhle alebo postupne, často sa nepríjemne stupňuje.
1. Bolesť zostáva ohraničená iba v oblasti krížovo-bedrovej časti chrbtice, svedčí to vcelku o ľahšom priebehu ochorenia.
2. Bolesti z krížov sa šíria do niektorej inej časti tela, najmä však do dolných končatín, alebo ak sa pridružia ťažkosti s močením a so stolicou, ide o ťažšie ochorenie. Modernou liečebnou metódou v liečbe porúch pohyblivosti chrbtice je i liečba mäkkými technikami a manipulačnou liečbou.
Po vyliečení bolestí v krížoch je dôležité zabrániť ich novému vzplanutiu a to dôsledným predchádzaním ochoreniu masážami a cvičením.
 
Problémy s medzistavcovými platničkami:
Vykľznutie stavcov z miesta ich kľbového spojenia a posunutíie platničky vyvoláva náhlu a dlhodobú bolesť. Prepadnutie, vykľznutie, posunutie platničky môže vzniknúť tiež po menšom úraze, ak bola opotrebovaná a môže to poškodiť aj nerv. Vedie to až k problémom s močovým mechúrom, črevami, ženskými orgánmi, bolesť, třpnutie a mravenčenie v dolných končatinách a chodidlách atď.
Dlhodobý tlak na nerv mäže zapríčiniť poruchu činnosti a funkčnosti orgánu tela, ktorý nerv ovplyvňuje/inervuje. Sprievodným javom je bolesť v inej časti tela, ktorej príčinou je problém s chrbticou. Napríklad: bolesť v oblasti srdca, bolestivá menštruácia, bolesti hlavy a očí, bolesti brucha - problém so stolicou, bolesť v oblasti žalúdka, časté zápaly vaječníkov a močového mechúra, bolesť chodidiel, kolien, rúk, bolesť kĺbov atď.
 
Psychika a stres:
30% všetkých bolestí chrbta spôsobuje stres, ktorý vyvoláva tuhnutie svalov. Svaly v nerovnováhe dokážu po prudkom napnutí zatlačiť nerv, kde sa vytvorí svalový spazmus-křč. Vznikne tak blok na chrbtici.
Blokády na chrbtici:
Častým problémom je vznik blokád na chrbtici a to hlavne pri systematickom zaťažovaní určitých svalových partií a pri ich následnom preťažení. Chrbtica tiež trpí pri ktoromkoľvek ochorení organizmu. Blokády na chrbtici vznikajú a recidivujú ako náhle sa zhorší interné, či gynekologické ochorenie. Správna funkcia chrbtice (pohybovej osi tela) nemá vplyv len na obsah chrbticového kanála, ale aj na správnu funkciu pohybového ústrojenstva spolu s končatinami a ich kĺbmi, na funkciu svalstva a taktiež na funkciu vnútorných orgánov.
Príznakom chronického preťažovania chrbtice je blokáda (znehybnenie). Výživa tkaniva chrupaviek a platničiek je závislá na pohybe. Chrbtica sa stáva menej odolnou. Zložité súvislosti medzi štrukturálnou zmenou a poruchou funkcie chrbtice sa môžu prejaviť poškodením platničky.
Jednou z možností  obnovenia a dosiahnutia zlepšenia funkcie chrbtice je odblokovanie medzistavcového kĺbu.
Niektoré svalové skupiny bývajú pravidelne oslabené a ochabnuté, iné sú hyperaktívne s tendenciou k zvýšenému napätiu a tuhnutiu. Následkom toho vznikajú svalové dysbalancie (nerovnováhy), spazmy, blokády chrbtice a kĺbov. Odblokovaním chrbtice dochádza k normalizácii jej funkcie a súčasne k zníženiu napätia v príslušných svaloch a v ich tkanivách. Ako náhle sa podarí obnoviť funkciu, bolesť ustupuje a obnovuje sa pohyblivosť v kĺbe, upravuje sa svalový tonus a reflexná činnosť a činnosť vnútorných orgánov.
Bolesť v pohybovej sústave je varovaním, príznakom funkčnej poruchy. V priebehu rokov sa prejavia funkčné poruchy v rôznych úsekoch chrbtice. Chrbtica spája ako niť poruchy zdánlivo veľmi rôznorodé. Takmer každá trauma, úraz pôsobí priamo, alebo nepriamo na osový orgán – chrbticu (pády, dopady, údery atď.). Je to mechanický faktor.
Závrate a bolesti hlavy sú najčastejšie cervikálneho pôvodu. Z hľadiska pohybovej sústavy je nutné pokladať za kľúčovú oblasť tiež chodidlá. Psychická labilita a stres sú tiež charakteristické pre poruchy chrbtice. Silné menštruačné bolesti, chronické zápaly bývajú často prejavom funkčnej poruchy chrbtice.
Funkčné poruchy chrbtice a pohybovej sústavy tiež ovplyvňuje počasie a jeho zmeny. Ďalej je to prechladnutie infekčné choroby, horúčka, chronické blokády, svalové spazmy, zmena pohyblivosti kĺbov, reflexné zmeny, chrípka, hormonálne zmeny (menštruácia, menopauza), alergické reakcie, psychické problémy, stres atď. Bolesti chrbtice bývajú nepravidelné a rôznorodé.
Existuje inovatívna liečba? A ako vyzerá dnešná prax? Pacienti s bolestivým ochorením pohybového aparátu zvyčajne užívajú analgetiká a nesteroidové antireumatiká vrátane koxibov, ktoré sú zaťažujúce alebo dokonca kontraindikované, a to z dôvodu nežiaducich účinkov alebo liekových interakcií. Pre týchto pacientov môže predstavovať vynikajúcu možnosť injekčné podávanie kolagénu. Podávaním tohto biomateriálu do špecifického miesta sa nielen kolagén dostane tam, kde je ho nedostatok, ale výrazne sa zlepší aj jeho profil a mikroštruktúra. Výsledkom je veľmi dobrý protibolestivý účinok spojený s funkčným zlepšením. Akým spôsobom kolagén odstraňuje príčinu bolesti? Kolagén podaný injekčne tak nielen zlepšuje kĺbovú mobilitu, ale napomáha aj uvoľneniu a fyziologickej funkcii svalstva v danej oblasti. Odstraňuje tak príčinu bolesti a prispieva k jej odstráneniu. Kolagén je základnou stavebnou jednotkou spojivového tkaniva kĺbových systémov, a preto jeho mikrosuplementácia zlepšuje profil kolagénového vlákna. Kolagén tak reprezentuje štrukturálny účinok, t.j. chráni a posilňuje kĺbové puzdro, väzy, šľachy, a preto spevňuje ochabnuté a hypermobilné kĺbové systémy. V čom spočíva najväčší benefit kolagénovej terapie? Zásadným benefitom daného terapeutického prístupu je liečba bolesti bez rizika liekových interakcií(kolagén nezasahuje do účinnosti ostatných liekov, napr. warfarínu), bez významných nežiaducich účinkov (kolagén je telu vlastná látka dodávaná v injekčnej mikrosuplementačnej dávke), bez alergických reakcií (nezaznamenali sme žiadne alergické reakcie). Pre konkrétnu oblasť protibolestivého použitia sú určené konkrétne kolagénové injekcie (napr. gonartróza MD-Knee, coxartróza MD-Hip, syndróm zmrznutého ramena MD-Shoulder, lumbalgia MD-Lumbar, svalová bolesť MD-Muscle, neuralgická/neuropatická bolesť MD-Neural).
inPharmFoto: InPharm
Kolagénové injekcie možno podávať samostatne alebo aj s inými liekmi? Kolagenové injekcie sa podávajú samostatne, alebo sa výhodne kombinujú s ďalšími liekmi, kde sa očakáva synergia v mechanizme pôsobenia. Príkladom je kombinovaná liečba nesteroidových antireumatík s injekčným kolagénom s následným znížením spotreby týchto analgetík, vďaka čomu sa znižuje zaťaženie organizmu nežiaducimi účinkami. Túto skutočnosť potvrdila aj nedávno skončená klinická štúdia na Reumatologickom ústave v Prahe, realizovaná na súbore 100 pacientov s indikáciou "low back pain – bolesť krížov, nazývaná aj húser". Existujú pozitívne skúsenosti slovenských lekárov s MD injekciami? S MD injekciami majú na Slovensku výborné skúsenosti lekári rôznych špecializácií (kolagén predstavuje výborné liečivo, ktoré formou regeneračnej a stimulačnej liečby potláča lokálne zápalové zmeny v oblasti šliach, kĺbov, pričom vyvoláva v kĺbe analgetickú reakciu. Aplikácia GUNA MD injekcií je jednoduchá v malých dávkach a dobre tolerovaná pacientmi. Túto liečbu môžeme odporučiť ako alternatívnu liečbu k liečbe viskosuplementáciou kyselinou hyalurónovou, kortikoidmi, alebo k perorálnej terapií analgetikami, nesteroidnymi antireumatikami a pod., pričom vedľajšie účinky sme nezaznamenali. Analgetický účinok je 60-70% pri opakovanej aplikácii sa potencuje, kedy pri aplikácii 9. – 10. injekcie nastáva 80-90 % analgetický účinok, čo je výborný výsledok. Je aplikáciaMD injekcií bolestivá? Transport kolagénu spolu s ďalšími látkami na miesto určenia je u MD injekcií založený na patentom chránenom "collagen injectable delivery" systéme. Pri tomto systéme sa v tkanive, do ktorého sa prípravok aplikuje, vytvára dočasná porézna kolagénová matrix, z ktorej sa kolagén a ďalšie pomocné látky postupne uvoľňujú. Tento systém umožňuje nahradiť aplikáciu priamo do vnútorného kĺbu (intrartikulárny) za periartikulárny, resp. subkutánny, čo je pre pacienta menej invazivne a zväčša šetrné a nebolestivé. Kde je dostupná terapia MD injekciami?   u nás v psychosomatickom centre Cena 1 inj: 13 EUR   Objednať sa možete  na www.terminulekara.sk